banner4

banner8

Su biterse herkes susar!

İnegöl Belediyesi, yaşanan kuraklığa ve su kullanımında tasarrufun önemine dikkat çekmek adına “Su Biterse Herkes Susar” sloganıyla resim sergisi düzenledi. 30 görselin yer aldığı sergi, Kent Müzesinde izlenime sunuldu.

İLÇELER 23.01.2021, 16:37
Su biterse herkes susar!

İnegöl Belediyesi, yaşanan kuraklığa ve su kullanımında tasarrufun önemine dikkat çekmek adına “Su Biterse Herkes Susar” sloganıyla resim sergisi düzenledi. 30 görselin yer aldığı sergi, Kent Müzesinde izlenime sunuldu.

Ülkemiz, mevsim normallerinin altına düşen yağışlar ve su kullanımındaki hatalar nedeniyle son yılların en kurak dönemini yaşıyor. Kuraklığın tüm dünyayı tehdit ettiği dönemde, İnegöl Belediyesi de yaşanan kuraklığa dikkat çekmek ve bu konuda bir farkındalık oluşturmak adına “Su Biterse Herkes Susar” sloganıyla resim sergisi düzenledi. İnegöl Kent Müzesinde vatandaşların izlenimine sunulan sergide, kuraklık temalı 30 görsel yer alıyor.

İKLİM EYLEM PLANI ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Belediye Başkanı Alper Taban, bugün beraberindeki davetlilerle birlikte serginin açılışını duyurmak ve sergiyi gezmek için Kent Müzesine geldi. Burada bir açıklama da yapan Taban, “Kuraklıkla ilgili bir imtihandan geçiyoruz. Bu konuda biz de farkındalık oluşturmak adına Kent Müzemizde bir fotoğraf sergisi gerçekleştiriyoruz. Kuraklık aslında bir doğa olayı gibi düşünebilir ancak insanın bu noktadaki etkileri nasıl azaltılabilir, bunlarla alakalı mutlaka plan program içerisinde hareket ediyor olmamız lazım. İnegöl Belediyesi olarak iklim eylem planı adı altında bir çalışmayı başlatmış bulunuyoruz. Bununla ilgili detayları yakın zamanda konunun paydaşları ile birlikte sunmuş olacağız. Bu konuda bir strateji belirleyerek, hedefler koyarak o hedefleri bir bir hayata geçirmek istiyoruz. Bundan sonra bu kavram her ne kadar dünyada yeni bir kavram gibi gözükse de her şehrin kendi özelinde hazırlanması gereken bir çalışma olduğunu düşünüyorum” dedi.

TÜRKİYE SU ZENGİNİ BİR ÜLKE DEĞİL

Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığına da vurgu yapan Taban, şöyle devam etti: “Ülkemiz su zengini bir ülke değil, öncelikle bunu bilmek lazım. Yapılan araştırmalara göre Türkiye, en çok su sıkıntısı çeken dünyadaki 32’nci ülke olarak araştırmalara yansımış. Su kaynaklarımızın yüzde 70’ini tarımsal sulamada kullanıyoruz. Biliyorsunuz şehrimizde de BUSKİ vasıtasıyla bu anlamda vahşi sulamadan uzaklaşılıp artık günün şartlarına uygun sulama yöntemlerinin kullanılması adına su kaynakları revizyondan geçiyor, yer altı ve içme suyu, sulama suyu sularımız hepsi yenilenme süresi içerisinde. Bunları da kıymetli olarak görüyoruz. Çünkü boşa akan bir su olmaması lazım. Yağmur suyu ve kanal suyunu ayırmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte bu gelişmeleri hep birlikte yaşıyor olacağız.”

“Su ihtiyacımız giderek artıyor çünkü nüfus artıyor. Dikkat çekici olarak şunları söyleyebiliriz üretime oranla 1 kilogram domates için 184 litre su tüketimi gerçekleşiyor. 1 kilogram havuç için 133 litre, bir elma için 70 litre su harcanıyor. Tabi sadece tarlada değil her gün evlerden 10 bin ile 20 bin arası su tankerini dolduracak kadar suyun boşa gittiğini görüyor uzmanlarımız. El yıkama için 8 litre, diş fırçalama için 14 litre, bulaşık yıkama için 114 litre, araba yıkamak için 300 litre su tüketiliyor ortalamada. Bu yöntemlerle günde 200 ile 400 milyon litre arası su tasarrufu sağlanacak. Tabi su bana göre içme anlamında kullanıldığında en güzel ilaç. İnsan vücudunun da büyük çoğunluğu su. Dolayısıyla suyu tüketirken de, sulamada kullanırken de, diğer ihtiyaçlarımızda kullanırken de çok dikkatli kullanmalıyız. Barajlar yapıyoruz, sulama suyu barajları yapıyoruz. Şehrimizde iki tane var. Şimdi Allah nasip ederse içme suyu barajımız gelecek. Yaklaşık 20 milyon metreküp suyu orada bir havza içerisinde depoluyor olacağız. Bunlar suyu daha doğru kullanma anlamında önemli olaylar. Bugün burada da kuraklık neticesinde çatlayan toprakları, insanların su olmadığında nasıl zorluklarla yaşadıklarını görüyoruz. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Tüm ilçe halkımızı da sergimizi gezmek üzere buraya davet ediyorum.”

Açıklama sonrası davetlilerle birlikte sergi gezilerek fotoğraflar incelendi.

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu
banner5