banner4

banner17

Şairler Sultanı ‘Ali Şir Nevai’ Osmangazi’de anıldı

Kaşgarlı Mahmud’dan sonra Türk diline hizmet eden en büyük Türk Edebiyatçısı olarak bilinen, ‘Şairler Sultanı’ Ali Şir Nevai, Osmangazi Belediyesi’nin düzenlediği minyatür fotoğraflar sergisi ve söyleşi ile anıldı.

GÜNDEM 29.12.2021, 11:57
Şairler Sultanı ‘Ali Şir Nevai’ Osmangazi’de anıldı

Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Orta Asya’dan Osmangazi’ye Türk Dünyası Etkinlikleri’ kapsamında Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Ali Şir Nevai söyleşisi ve minyatür fotoğraf sergisinin açılışına; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra, AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Türkiye’nin Özbekistan Başkonsolosluğu Başkatibi Şirzad Abdunasirov, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez, Avrasya Dernekler Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz, Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Erol Bodur ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Türk Edebiyat tarihinde ‘Şairler Sultanı’ olarak anılan Ali Şir Nevai’nin, Türk Edebiyat dünyasının kaynak kitaplarından biri olan Muhakemet-ül-Lugateyn adlı eserinde Türkçe ile Farsça’yı karşılaştırmış ve birçok yerde Türkçe’nin üstünlüğünü göstermiş bir şair, bilgin ve devlet adamı olduğunu söyledi. Başkan Dündar, “1441 yılında Afganistan’ın Herat şehrinde doğan Ali Şir Nevai, Türkçe’yi yüksek bir sanat dili halinde işlemeye çalışan, bu görüşü savunan ve Türk diline değer kazandıran bir isimdir” diye konuştu.

Osmangazi Belediyesi olarak Orta Asya ve Balkanlarla sıkı bağlarının olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Dündar, “Belediye olarak bu bağları güçlendirmek adına bizler de farklı etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Orta Asya’da bulunan Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Doğu Türkistan gibi Türk devletlerinin, Türk kardeşlerimizin dili, kültürü, alfabesi, bir dönem farklı rejimlerin araya girmesi ile erozyona uğramış. Bakıyoruz, konuşulan dil aslında aynı ancak anlaşamıyoruz. Kolay değil, zor bir süreç. Bundan sonra, inşallah düzenlenen bu tür etkinlik ve kültürel faaliyetlerle dilin yeniden anlaşılır hale geleceğine inanıyoruz” dedi. Başkan Dündar, kurulmuş olan ‘Türk Devletleri Teşkilatı’nın yürüttüğü çalışmalarla Türk devletleri arasındaki mevcut ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerin daha da güçleneceğine inandığını söyledi.

AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın da Türkiye’nin diğer Türki Cumhuriyetleri ile olan bağını koparmak için senelerce uğraşıldığını belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’nin ve Orta Asya’daki Türki Cumhuriyetlerin hem birbirleri ile, hem de İslam alemiyle olan bağını kestiler. Bu birliktelik, bugün inşallah yeniden kuruluyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türk Dünyası yeniden bir araya geliyor. Kopan bağlarını bir bir onarıyor. Ali Şir Nevai sergi ve sempozyumu ile bu yolda çok önemli bir adım daha atan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı tebrik ediyorum.”

Törene katılan AK Parti Urfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri de, Türkiye’nin son yıllarda başta Türki Devletler olmak üzere dünyada pek çok devlet ile geçmişten bugüne var olan bağlarını yeniden güçlendirdiğini ifade ederek, “Bu bağların güçlenmesinde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çok büyük bir payı var. Belediyelerimiz de, düzenledikleri etkinliklerle bu bağların güçlenmesine önemli katkı sağlıyor. Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’ı, böylesine anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdiği için kutluyorum” dedi.

Özbekistan Başkonsolosluk Başkatibi Şir Zad Abdunasirov ve Avrasya Dernekler Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz de, yaptıkları konuşmalarda, Ali Şir Nevai’nin sadece bir devlet adamı değil aynı zamanda bir edebiyatçı, iyi bir dil bilimci, Türkçe’yi en iyi kullanan isimlerden birisi olduğunu belirterek, böyle değerli bir şair ve devlet adamını anma fırsatı sunduğu için Başkan Dündar’a teşekkür etti.

Açılış öncesi Özbek sanatçıların seslendirdiği türküler ve yaptıkları danslar, katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi. Başkan Mustafa Dündar açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, konukları ile birlikte sergiyi gezdi.

Yorumlar (0)
17°
kapalı
banner5