banner4

banner9

banner11

Kocaeli’de “Hayatın İçindeyim” Projesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlılar için başlattığı ‘Hayatın İçindeyim’ projesi kapsamında seminerler düzenleniyor. Bu kapsamda projeye katılan vatandaşlara “Yaşlılıkta Hastalıklarla Baş Etme konulu” seminer verildi.

BÜYÜKŞEHİRLER 23.03.2020, 01:12
Kocaeli’de “Hayatın İçindeyim” Projesi

HASTALIKLARLA BAŞ ETME

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Hayatın İçindeyim’ projesi kapsamında; Kocaeli Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, yaşlanmanın tanımı, yaşlılıkta hastalıklarla baş etme, kanser hastalıkları konularını kapsayan seminer verdi.

“HER YAŞIN KENDİNE HAS GÜZELLİKLERİ VAR”

Kocaeli Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk; “Her yaşın kendine has güzellikleri var. Yaşlanmanın getirdiği fiziksel ve ruhsal sorunlarla uğraşmaya başlanılan dönem olarak niteleniyor. Bireyin işleri azaldıkça da yalnızlaşıyor ve çeşitli hastalıklar baş göstermeye başlıyor. Dünya nüfusu da yaşlanıyor. Bunun için “Hayatın İçindeyim” gibi projelerin artması gerekiyor” dedi.

“HAYATIN İÇİNDE YER ALIN”

Yaşlılık sınırının değiştiğini ifade eden Cantürk; “65-75 yaş arasının genç yaş, 75’den sonra yaşlı, 85 sonrasının ise en yaşlı dönem oluyor. Dünyanın her yerinde en yaşlı insan sayısı artıyor. Hayat bir döngü. Çocukluk ve yaşlılık dönemlerinin birbirine çok benziyor. Sorunlarla başa çıkabilirseniz yaşlılıkta da keyif alabileceğiniz bir dönem olarak geçecektir. Mutlaka hayatın içinde yer alın” dedi.

“BİR MEŞGALE ŞART”

Yaşlılıkta karşımıza çıkan sorunların ise, kronik hastalıklar, yıpranmaya bağlı hastalıklar ve bir takım yeteneklerin kaybı ile karşımıza çıktığını belirten Cantürk; “Yaşam kalitesinin yükseltilebilmesi gerekiyor. Bir meşgale olmadığı sürece insanların çok daha kolay hayattan vazgeçtiklerini görüyoruz. Bunun için her insana bir meşgale şart. Bunun yanında spor yapılmalı. Genç dönemde iyi beslenmeyen ve sportif aktivitelere katılmayan kişilerin yaşla birlikte kas hücreleri azalmaya başlıyor. Kendilerini güçsüz ve bir şey yapamaz halde hissetmelerinin doğal olduğunu, bu anlamda gençlerin fiziksel aktivite ve iyi beslenmenin önemli” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
20°
kapalı
banner5
banner10