banner4

banner8

Kocaeli iş dünyası gelecekten umutlu

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Yönetim Kurulu üyeleriyle video konferans aracılığıyla görüştü

BÜYÜKŞEHİRLER 10.05.2020, 19:36
Kocaeli iş dünyası gelecekten umutlu

Türkiye’nin ve Kocaeli’nin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında neler yaptığından ekonomik alandaki gelişmelere kadar ulusal ve uluslararası birçok konunun konuşulduğu görüşmede, “Korona ile mücadelede inşallah iki bayramı bir arada yaşarız” diyen Başkan Büyükakın, “Bu süreç boyunca arkadaşlarımız yurt içi ve yurt dışındaki gelişmeleri ülke ülke kent kent çok iyi takip etti. Koronavirüsün ülkemizde görülmesinin öncesinden itibaren tüm önlemleri almıştık” dedi.

“KÜRESEL DÜZEYDE BÜYÜK BAŞARILARA DÖNÜŞECEKTİR”
Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’un davetlisi olarak yönetim kurulu toplantısına bağlanarak “Türkiye her bakımdan gelişmiş ülkelerden çok daha güçlü bir duruş sergileyerek bu sarsıntılı dönemi geride bırakma safhasına gelmiştir” diyerek açıklamalarına devam eden Başkan Büyükakın, “Bu mücadeledeki başarımız ülke ve millet olarak kendimize daha fazla güven duymamızı sağlıyor. Salgın sonrası bu durum bölgesel ve küresel düzeyde çok daha büyük başarılara dönüşecektir. Bu süreçte esnaflarımızın ve iş insanlarımızın bağlı olduğu kurumlarla yani odalarla hep iletişim halinde olduk” ifadelerini sarf etti.

“BUNU DÜNYANIN HİÇBİR NOKTASINDA GÖREMEZSİNİZ”
“Esnaflarımızdan en çok etkilenen sektörlere gerek ekonomik gerekse gıda kolisi teminin de desteklerimiz oldu” diyerek açıklamalarına devam eden Başkan Büyükakın, “Minibüsçü esnafımıza Türkiye’de ilk olarak hızlı bir şekilde destek kararını bizler aldık. Esnafımıza bu noktada destek olunması için bakanlığımızla temasta olduk. Her zaman dediğimiz gibi bu kentin amiral gemisi bu süreçte Büyükşehir Belediyemizdir. Her alanda devletimizin tüm kurumlarıyla maksimum seviyede iş birliği yaparak, koronavirüsü ile mücadelede üzerimize düşünen görevleri yerine getiriyoruz” ifadelerini sarf etti. Kocaeli’ndeki sağlık hizmetleri kapasitesinin iyi durumda olduğunu, hasta yatak sayısında bir risk bulunmadığını, bununda yıllara dayanan yatırımların karşılığı olarak görünmesinin altını çizen Başkan Büyükakın, “Bu salgınla mücadelede AB ve ABD’ye göre çok iyi bir performans gösteriyoruz. Korona nedeniyle hastanelerimizde tedavi olmak zorunda kalan hiçbir vatandaşımızın tek bir lira ödemeden gerekli hizmeti alıyor. Bunu dünyanın hiçbir noktasında göremezsiniz” şeklinde konuştu.

“AB VE ABD’NİN BİR MALİ GENİŞLEME DÖNEMİNE GİRECEK”
COVİT-19 salgının dünya ve Avrupa ekonomilerini tehdit ettiğini de söyleyerek krizlerin de birer fırsata dönüştürülebileceğini hatırlatan Başkan Büyükakın, “Dünya, yaşadığı ekonomik buhranların en büyüğü ile küresel bir sorun ile karşı karşıyadır. Türkiye iç pazarının hareketli olması bizim en büyük bir avantajımız olacaktır. Korona salgını nedeniyle AB ve ABD’nin bir mali genişleme dönemine gireceğini, avro ve doların uzun vadede dünya üzerinde bollaşacağını düşünüyorum. Türkiye olarak bu durumdan en az zararla kapatacağımız inancına da sahibim” diye konuştu.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN NE VARSA YAPMAYA BİZLER HAZIRIZ”
Kocaeli’nin bir üretim kenti olduğunu, limanların elleçleme kapasitesinin artırılarak daha verimli kullanılmasının ülkemize sunacağı katkılar üzerine görüşlerini de ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, kentin ekonomik faaliyetlerine dönük değerlendirmeler de yaptı. İç turizmden tarımsal yatırımlara kadar birçok konuyu odalarımızla birlikte çalışmanın verdiği katkının değerine de vurgu yapan Başkan Büyükakın, “Kentimizin tüm ekonomik faaliyetlerinin gelişmesi için bizlere düşen her ne varsa yapmak için gayret gösterdik, bundan sonra da elbette göstereceğiz. Beraber çalışmaya, yeni pazarlar bulmaya yani üzerimize düşen ne varsa yapmaya bizler hazırız. Bu kentin insan, ekonomik, üretim ve bilgi gibi her türlü kaynağını çok doğru kullanmamız gerekiyor” dedi.

“YAŞANAN BU SÜREÇTEN HEP BİRLİKTE ÇIKACAĞIZ”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak popülizmden uzak bir şekilde proje üretiyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Büyükakın, “Kocaeli Ticaret Odamızla ve tüm odalarımızla birlikte çalışacağız. Yaşanan bu süreçten hep birlikte çıkacağız. Bakınız Büyükşehir Belediyemize işletmeleri nedeniyle kira ödeyen kiracılarımızdan kira almıyoruz. Çünkü, bu süreci beraber aşacağız” vurgusu yaptı. “Kaliteli şebeke suyumuzun önemine bu dönemde çok daha iyi farkına vardık” ifadelerine teşekkür eden Başkan Büyükakın, Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyelerine gerçekleştirdikleri alt ve üstyapı çalışmaları hakkında bilgi de aktardı. Çevre başlığının da ele alındığı toplantıda, İzmit Körfezi’nin balıklandırma çalışmalarına devam edeceklerini belirten Başkan Büyükakın, Kocaeli’ne kattıkları birçok ekonomik değer ve projeler üzerine de hatırlatmalarda bulundu. Kentin nefes alacağı parkların şehre kazandırılacağını da söyleyen Başkan Büyükakın’a, korona ile mücadelede ortaya koydukları çalışmalar için KOTO Yönetim Kurulu üyeleri ayrıca teşekkür etti.

“KARŞILAŞTIĞIMIZ HER SORUNU BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ”
Kocaeli Ticaret Odası’ndan hayata geçirilmesi gereken sektörel bazda önerileri kendisiyle paylaşılmasını da isteyen Başkan Büyükakın, Tıbbi Aromatik Bitkiler projesi gibi her alanda yapılabilecek çalışmaların geliştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesine devam edilmesinin önemine de değindi. Yerel üreticilerimizin cesaretlendirilerek üretime dönük adım atmalarına da değinen Başkan Büyükakın, “Bu kentte beraber çalışmaya devam edeceğiz. Karşılaştığımız her sorunu birlikte çözecek, başarılarımızda birlikte mutlu olacağız” diyerek konuşmalarını tamamladı. Birliktelik yapılan istişarenin ardından sona erdi.

Yorumlar (0)
açık
banner5