Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 3Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde ilkokul öğrencileri ile birlikte Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’ni gezdi.

Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla öğrenciler, Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’ni ziyaret etti. Öğrenciler, etkinlik kapsamında doğal yaşam merkezini gezip hayvanları severken, barınak yetkilileri de başıboş veya yaralı sokak hayvanlarına nasıl davranılması gerektiği ve nereye haber vermeleri gerektiği konusunda bilgi verdi. Hayvan hakları ve hayvanlardan bulaşan hastalıkların anlatıldığı etkinlikte, öğrenciler, Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’ndeki hayvanları severek, atlara bindiler. Öğrenciler ve ziyaretçiler etkinlik boyunca doyasıya eğlendi.

“Sağlıklı Bir Şehir İçin Hayvanlar da Korumamız Altında”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, ilkokul öğrencileri ile birlikte barınağı gezerek hayvanları sevdi. Çocuklara Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde sahipsiz hayvanlara verilen hizmetler hakkında bilgiler veren Başkan Dündar, “Dünya Hayvanları Koruma etkinliğimiz vesilesiyle çocuklar hayvanları görüyor, onlarla oynayıp hoşça vakit geçiriyorlar. Buradaki amacımız elbette ki, çocukların hayvanları görerek hayvan sevgisini aşılamak. Bunun yanında merkezimizde belediyemizin asıl amacı, başıboş gezen sokak hayvanlarının toplanarak, onların sağlıklı hale getirilmesi. Toplumda yaşayan insanlara zarar verebilecek olan hayvanların bakıma alınması. Burada 550 tane köpek, 300 tane kedi bulunuyor. Bunların hepsi sokaklardan toplanarak sağlıklı hale getiriliyor. Sonrasında da alınan yerlere bırakılıyor. Yine bu yerlere de yemler bırakılarak onların beslenmelerini sağlıyoruz. Elbette ki, su odaklarıyla da yaşamlarını sürdürecek gıdaları onlara sağlamış oluyoruz. Belediye olarak daha sağlıklı bir şehir için çalışırken, hayvanları da insanlarımızın daha sağlıklı yaşaması için bakım altına alıyoruz. Bu tesisimizle de Avrupa ölçeğinde ve Avrupa’nın en iyi barınağına sahibiz” diye konuştu.

Paylaş