Bölgenin en büyük ‘Hayvan Hastanesi’ni kuran Bolu Belediyesi, hayvan sağlığı konusunda en çağdaş ve kapsamlı hizmeti sunarken, gelecek nesillere hayvan sevgisini aşılayacak projelere de imza atmaya hazırlanıyor. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Hayvan Hastanesi bünyesinde,  yıl sonuna kadar “Doğal Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi” ile “Köpek Eğitim ve Aktivite Parkı” da kurulacağını belirterek, “Hayvan Hastanemiz, kapasitesi, teknolojisi ve uzman ekibiyle, bölgenin büyük bir eksikliğini giderdi. Şimdi çocuklarımızın, eğitim ve bakımları tamamlanan hayvanları, güvenli ve sağlıklı bir şekilde sevebilecekleri, içlerindeki hayvan sevgisini güçlendirebilecekleri projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.

Her oda alttan ısıtmalı, otomatik suluklu ve havalandırma sistemli

Bolu Belediyesi’nin, Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Hayvan Hastanesi, tabiata duydukları sevgiyle tanınan Boluluların gurur kaynağı olmaya devam ederken, yazar/şarkıcı Ömür Gedik gibi, hastaneyi ziyarette bulunan tüm hayvanseverlerden de büyük takdir topluyor.

‘Her türlü hayvanın bakımının yapıldığı, bölgenin en kapsamlı Hayvan Hastanesi’ olarak kurulan Bolu Hayvan Hastanesi, hayvanların hizmetine sunulan bütün ünite ve odalarının alttan ısıtmalı, otomatik suluklu ve havalandırma sistemine sahip olmasıyla, Türkiye’deki diğer birçok hayvan hastanesinden farkını ortaya koyuyor.

Yavrulu annelere mutlaka ayrı oda

Hastanede, 2 ameliyathane, dijital röntgen odası, ultrasonografi ile muayene odası, kan tahlil laboratuvarı, yoğun bakım ünitesi, kedi bakım ünitesi,  hayvan yıkama ve kurutma odası, ameliyat öncesi ve sonrası bakım odaları bulunuyor. Kuduz ve diğer zoonoz hastalıklara karşı 6 karantina odasına sahip hastanede, yavrulu her anne için mutlaka ayrı ve özel bir oda tahsis ediliyor.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar da unutulmadı

Bolu Hayvan Hastanesi sadece sokak hayvanlarına barınak sağlamıyor. Hastanede, atların, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların da bakılıp tedavi edildiği 3 ayrı barınak daha buluyor. Ayrıca, Hastane içindeki AR-GE binasında, hayvan sağlığı ve rehabilitasyonuna yönelik her türlü araştırma ve geliştirmeye yönelik bilimsel projeler yürütülüyor.

Çocuklar ile minik dostları kaynaşacak

Bolu Hayvan Hastanesi, hayvan sevgisini çocukların kalbine daha çok küçükken işleyebilecek, sağlıklı ve güvenilir projeleri de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yıl sonuna kadar tamamlanacak “Doğal Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi” ile “Köpek Eğitim ve Aktivite Parkı” bu projelerden sadece ikisi.  Uzman Veteriner hekimlerce tedavi ve bakımları tamamlanan sokak hayvanları, Doğal Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’nde sosyal yaşama uyum eğitimleri de alacak. Ardından dileyen çocuklar Doğal Yaşam Merkezi ya da Köpek Eğitim ve Aktivite Parkı’nda, köpeklerle biraraya gelebilecek, özel aktivite parkurlarında, çocuklar minik dostlarıyla çeşitli oyunlar oynayabilecek.

Yılmaz: “çocuklarımızın gönlüne hayvan sevgisi aşılanmalı”

Bolu Belediye Başkanı Yılmaz, Bolu Hayvan Hastanesi’nin, kapasitesi, çağdaş standartlara uygun alt yapısı ve düzenli eğitimlerle uzmanlıklarını güncelleştiren personeli ile tüm bölgenin büyük bir ihtiyacını karşıladığına işaret ederken, “Geldiğimiz noktada, artık hedefimiz, bir basamak daha yukarı çıkmak; çocuklarımızın gönlüne hayvan sevgisini aşılamak, içlerindeki sevgiyi daha da güçlendirmek” dedi.

“Türkiyemizin geleceği çocuklarımızın ışıl ışıl yüreklerinin insan sevgisi kadar, doğa ve hayvan sevgisine de açık olması çok önemli” diyen Yılmaz, Doğal Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi ile Köpek Eğitim ve Aktivite Parkı’nın bu amaçlara da hizmet edeceğini söyledi. Yılmaz, tüm tedavileri ve gerekli eğitimleri tamamlanmış sokak hayvanları ile sağlıklı ve güvenli bir ortamda bir araya gelecek çocukların, hem gönüllerini yeni dostlara açma fırsatı bulacaklarını hem de daha önce köpeklerden korkan ya da sosyalleşme zorluğu yaşayan bazı çocuklarda fobilerin yok olacağına inandıklarını söyledi.

Yılmaz: “Allah’ın bize emaneti can dostlarımızı sahiplenin”

Yılmaz, hayvanların sağlıkları için çalışmanın, onlara merhametle yaklaşmanın Belediyecilik anlayışlarının bir gereği olduğu kadar, vicdani ve dini bir sorumluluk olduğunu belirterek, “Kendisi de bir hayvansever olan Peygamberimiz, ‘Yeryüzündekilere şefkat ve merhamet gösteriniz ki gökyüzündekiler de size merhamet göstersin’ demiş. Yaşam hakkı, insanlar için olduğu kadar, can dostlarımız hayvanlar için de kutsal. İşte Bolu Belediyesi olarak, bölgenin en büyük Hayvan Hastanesi’ni kurarken, bu sorumluluk, anlayış ve sevgiyle yola çıktık. Veteriner hekimlerimiz ve uzmanlarımızın gönlü de bu sorumluluk, anlayış ve sevgi ile dolu. Hayvan Hastanesi personelimiz, can dostlarımızın sağlığı ve güvenliği için canla başla çalışırken, vatandaşlarımızda ricamız, hayvan satın almak yerine, evlerinin neşesi olacak dostlarını, Hayvan Hastanemizden  sahiplenmeleri. Barınağımızda kısırlaştırılmış, aşıları tam ve sadece sevgi bekleyen hayvanlarımız, yeni yuvalarını bekliyor” dedi.

Ömür gedik de takdir etmişti

Bolu Hayvan Hastanesi, hizmet kalitesi ile titiz hayvansever ziyaretçilerinden de tam not alıyor. Hayvansever yazar/şarkıcı Ömür Gedik de 5’inci Uluslararası Köroğlu Festivali’nin sunuculuğunu yapmak üzere geçen ay Bolu’ya geldiğinde soluğu ilk olarak Bolu Hayvan Hastanesi’nde almış; ertesi gün sahneye çıkarak, Bolu Belediye Başkanı Yılmaz’ı kamuoyu önünde tebrik etmişti. Gedik, Hayvan Hastanesi konusunda, Başkan Yılmaz’a şöyle teşekkür etmişti:

“Gerçekten de Bolu’nun Hayvan Hastanesi ve Hayvan barınağı bu konuda Türkiye’de örnek yerlerden.  Hayvan hakları konusundaki duyarlı davranışından dolayı Bolu Belediyesi’ne çok çok teşekkür ederiz. Bolu Belediyesi hayvanlara gösterdiği duyarlılık ve hayata geçirdiği projelerle, Türkiye’nin en hayvansever, hayvan dostu Belediyelerinden bir tanesi. Hayvanlar benim ve eminim hepiniz için çok değerli. Çünkü onlar da bu dünyada, bizlerle birlikte yaşam hakkına sahip. Bu hakka saygı duyduğunuz için size teşekkür ederim.”

Paylaş