İstanbulensis Şiir Festivali Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gala yaptı. Yoğun ilgilin olduğu galada dünyanın dört bir yanından gelen şairler şiirlerini seslendirdi. Bosna’dan Cemalettin Latiç, Türkiye’den Cahit Koytak, Hüsrev Hatemi, Rusya’dan Meşbaşe İshak, Filistin’den İbrahim Nasrallah, Meksika’dan Doleres Dorantes, Portekiz’den Rui Coias gibi isimler festivalde yer aldı.

Sultanbeyli Belediyesi’nin bu sene beşincisini düzenlediği Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali gala yaptı. 20 ülkeden 50 şairin katıldığı galada renkli görüntüler ortaya çıktı. Yerel kıyafetleriyle gelen bazı şairler salonun ilgi odağı oldu. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin yaptığı konuşmada dünyanın farklı coğrafyalarından gelen şairlerin medeniyetlerin beşiği İstanbul’a, şiir getirdiğini ifade etti. Şiirin dünyanın en saf duygularını içinde barındırdığını vurgulayan Başkan Keskin, “Şiir hayatı en kısa yoldan, en yalın biçimiyle bize tanıtır. Dinleyen ve okuyan kişilere duygu yoğunluğu yaşatır ve dile gelişlerin en güzelidir. Şiir; acıların tarifi, sevinçlerin dışa vurumu; özlemin, sevdanın haykırışıdır. Bunun yanısıra şiir; medeniyetleri ayakta tutan, kültürleri inşa eden unsurların başında gelir” dedi.

“Medeniyetimizi geleceğe taşımayı dert edindik”

Sultanbeyli Belediyesi olarak bu bilinçle hareket ettiklerini kaydeden Başkan Keskin, “Kültürümüze değer katmayı, medeniyetimizi geleceğe taşımayı dert edindik. Ve İstanbulensis Çiçeğimizin adını taşıyan festivalimizi 2012 yılından bu yana heyecanla düzenliyoruz. Her yıl dünyanın değişik ülkelerinden gelen şairlerimiz, şiirlerini seslendiriyor. Söz; ustasının dilinde, yüreğinde şekilleniyor, şiir oluyor, duygu oluyor; dünyanın dört bir yanına festivalimizle İstanbul’dan dağılıyor” ifadelerini kullandı.

Festivalin temasını her yıl farklı şekilde belirlediklerini kaydeden Başkan Keskin, “Festivalimizle geçtiğimiz yıl göç konusunu gündemine alan ve mültecilerin yaşadığı dramı dünyaya şiirin haykırışıyla duyurduk. Festivalimize, bu sene de 15 Temmuz işgal girişiminde aziz milletimizin gösterdiği üstün cesareti tema olarak belirledik. Tarihinde birçok şanlı direniş gösteren necip milletimiz, Çanakkale’de olduğu gibi, 15 Temmuz’da da vatanını, canı uğruna korudu. Bizler o gece; topun, tüfeğin; imanı ve inancı kuşatamadığını bir kez daha tüm dünyaya gösterdik. 15 Temmuz ruhu hep diri kalsın, 15 Temmuz da aziz milletimizin gösterdiği cesaret örneği hiç unutulmasın” dedi.

Bu toprakların çok şair yetiştirdiğini vurgulayan Başkan Keskin, “Bugünde; Mehmet Akifler’in, Necip Fazıllar’ın başlattığı şuurla, yeni şairler yetiştirme derdindeyiz. Kültür dünyamıza yeni şairler sunmak için festivalimize katılan şairlerimizi, okullarımızda öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Tek amacımız, tek gayemiz, aralarından bir Sezai Karakoç çıkartmak, bir Cahit Koytak çıkartmak, bir Necip Fazıl çıkartmak, bir Nuri Pakdil çıkartmaktır” dedi.

Festival düzenleme kurulu adına konuşan Prof. Dr. İskender Pala da yaptığı konuşmada, festivalin temasından ve şiirin, şairin öneminden bahsetti.

 “İnşallah bu diriliş ruhu hep tap taze kalır”

İstanbul Valisi Vasip Şahin de yaptığı konuşmada festivalin önemine değinerek, “Bu akşam o gecenin şiirlerini okudunuz. Kimisi bu 15 Temmuz için yazılmış, kimisi başka Temmuzlar için yazılmış. O seslere selam ediyorum. Şili’den, Arjantin’den Filistin’den, Lübnan’dan yazılmış ama herkes aynı duyguyu anlatmış. O günü yaşayanlardanım. O günü hissedenlerden biriyim ve ben yeniden sizlerin diliyle anlamlandırdım ve yeniden fark ettim” dedi.

Vali Şahin festivali düzenlediği için Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e teşekkür ederek, “İnşallah bu diriliş ruhu hep tap taze kalır. İnşallah buna bu coğrafyada ya da dünyanın her hangi bir yerinde bir daha ihtiyaç olmaz. İnsanlar mutlu ve barış içinde yaşasınlar” diyerek sonlandırdı.

Pala’nın konuşmasının ardından şairler şiirlerini okudu. Bosna’dan Cemalettin Latiç, Türkiye’den Cahit Koytak, Lübnan’dan  Refet Muhammed Reşid El-Mikati ve Hüsrev Hatemi, Rusya’dan Meşbaşe İshak, Filistin’den İbrahim Nasrallah, Meksika’dan Doleres Dorantes, Portekiz’den Rui Coias, Şili’den Monica Canulef şiirlerini seslendirdi. Sonrasında ise Filistinli grup Le Trio Joubran konseri gerçekleşti.